Maski mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenów przenoszonych drogą powietrzną, w tym COVID19, chociaż mają poważne ograniczenia. Oprócz zapewnienia odpowiedniego dopasowania, osoby powinny wybrać respirator o odpowiedniej konstrukcji, aby skutecznie filtrować część kropelek uwalnianych podczas oddychania, mówienia, kichania lub kaszlu. Z tego powodu widzieliśmy, jak eksperci wzywają do poprawy wentylacji i filtracji powietrza w pomieszczeniach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego konkretnego wirusa.
Nowe badanie opublikowane w Nature’s Scientific Reports dotyczy użycia filtrów powietrza pokrytych przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym „nowym biocydem”, zaprojektowanym do zabijania wirusów, bakterii i innych patogenów, które mogą rozprzestrzeniać się w powietrzu w postaci maleńkich cząstek. Oprócz warunków laboratoryjnych, filtry były testowane w pociągach w Wielkiej Brytanii, gdzie naukowcy twierdzą, że są bardzo skuteczne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się zarazków przez systemy obiegu powietrza.
Stosowanie filtrów powietrza w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miejscach publicznych
Badanie szczegółowo przedstawia ryzyko chorób przenoszonych drogą powietrzną – w tym przypadku COVID19 – w pojazdach Klimatyzatory z recyklingu do użytku publicznego. Na szczególną uwagę zasługują dane pokazujące znacznie wyższy wskaźnik infekcji dróg oddechowych wśród osób w Wielkiej Brytanii, które jechały autobusem lub tramwajem w ciągu kilku dni od wystąpienia objawów. Przypadki te podkreślają znaczenie systemów filtracji powietrza, chociaż konieczne jest zidentyfikowanie najskuteczniejszych filtrów dla najczęstszych dolegliwości występujących w miejscach publicznych.
Eksperci koncentrują się również na COVID19 i zagrożeniach związanych z korzystaniem z transportu publicznego, powołując się na wcześniejsze badania, które wykazały dużą liczbę nowych przypadków u osób, które korzystały z autobusów i innych środków transportu publicznego. Podobne opcje publiczne podczas pandemii. Klimatyzatory nastawione na recyrkulację powietrza mogą być źródłem wielu spraw dla osób dojeżdżających do pracy, i właśnie tam pojawia się system filtracji powietrza. Filtry HEPA są jednymi z najpopularniejszych wyborów, ale nowe badania pokazują, że nie tylko są energochłonne, ale także nie są w stanie aktywnie zabijać patogenów przenoszonych w powietrzu, potencjalnie umożliwiając im „rozmnażanie się w systemie filtracji powietrza”. Naukowcy stojący za tym badaniem poszli w innym kierunku i zamiast tego zastosowali diglukonian chlorheksydyny (CHDG) jako powłokę na włóknach filtra powietrza, dochodząc do wniosku, że działa on dobrze przeciwko COVID19.